Winter Whites?

Discussion in 'Χάμστερ' started by snake17, Jan 2, 2011.

1. snake17

snake17 New Member

geia se olous :D
    exo ena xamsteraki edo k treis mines k isos parapano...otan to proto pira itan moro k arxika nomiza pos itan 8iliko alla telika meta apo liges meres otan to 3anaeida katalava pos itan arseniko...mexri tora nomiza pos itan aplo russian alla ton teleutaio kairo exo paratirisei pos to xroma tou exei alla3ei k pleon einai emfanes pos einai i winter i ibridiaki (8a anevaso k fotografies argotera gia na mou peite an mporeite na katalavete ti akrivos einai telika) ...ostoso ton teleutaio kairo exo parateirisei pos oi arsenikes tou osmes dn einai toso entones k ta "mpalakia" tou einai aorata!!!
    k exo arxisei na anarotiemai mipos telika einai ontos koritsi an k sigkritika me to 8iliko mou oi tripes tou einai pio apomakrismenes k to scent gland emfanestero...
    i aporia mou loipon einai an ta winter whites kata tin diarkeia tou xeimona exoun tetoies allages stis gennetikes tous perioxes..an dld ta "mpalakia" ginontai ligotero emfanoi k oi osmes meionontai...to mono pou 3ero einai pos i anaparagogikes tous drastiriotites meionontai ton xeimona...
    an iparxei kapoios pou na gnorizei as mou apantisei :)
    euxaristo ek ton proteron :D
  2. Antigoni87

Antigoni87 New Member

Καλησπέρα και καλή χρονιά! [​IMG]
    Αν ανεβάσεις φωτό, υπάρχει κάποιος που νομίζω θα σε βοηθήσει στον προσδιορισμό του είδους!

Όσο για το φύλο, επειδή είχα και εγώ στο παρελθόν νανάκια, ένα αρσενικό και ένα θηλυκό (όχι ζευγάρι), δεν θυμάμαι ποτέ όρχεις στο αρσενικό. Η περιοχή πίσω στον ποπό του ήταν ελαφρώς πιο μακρουλή και ελάχιστα πιο πλακουτσωτή από της θηλυκιάς. Oι όρχεις είναι πολύ εμφανείς μόνο στα σύριαν, από ο,τι γνωρίζω. Πάντως πιο σωστά γίνεται ο προσδιορισμός του φύλου ως εξής:
    http://www.hamsterific.com/HamsterUniversity/SexingHamsters.html [​IMG]
    Ελπίζω να βοήθησα! Μην περιμένεις πάντως να δεις κάτι τόσο εμφανές στο νανάκι σου που να παραπέμπει σε αρσενικό! Μελέτησε τη φωτό του λινκ και θα καταλάβεις [​IMG]
  3. snake17

snake17 New Member

kali xronia k se sena antigoni :)
    nai 8a anevaso simera kapoies na me voi8isete ligo an k eimai sxedon sigouri pos einai ivridio...
    oso gia tous orxeis pou aneferes...exo empeiria apo allous dio arsenikous alla k stous dio mporo na po to fouskoma piso itan arketa emfanes k fisika itan arketa makroulo opos les k esi
    tora dn 3ero mporei ontos na simvainei kati me ta winter whites i apla na min einai arketa megalos akoma gia na fanei toso poli :D
    to link to exo episkeutei k ego vasika auto me exei voi8isei mexri tora sto filo k stin ratsa :p
    se euxaristo pantos pou asxoli8ikes :)
    k opos eipa 8a anevaso k fotografies argotera
  4. Brunitsa

Brunitsa Member

Snake 17 καλή χρονιά και να χαίρεσαι το μικρό σου! Εγώ δεν έχω winter white αλλά νανάκια βέβαια αυτά που θα σου πω είναι πιθανό να ισχύουν και για το δικό σου. Τα γεννετικά όργανα στα δικά μου εμφανίζονται μόνο κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού που έχει πολύ ζέστη. Αυτό συμβαίνει επειδή πρέπει να αποβάλουν θερμοκρασία μέσα από το σώμα τους για να μην πάθουν ηλεκτροπληξία! Όταν αυτό το είδα για πρώτη φορά νόμιζα πως το ένα από αυτά που είχε εμφανές τα γενετικά του όργανα είχε όγκο γιατί δεν το είχα ξαναδεί σε αυτά ποτέ. Μετά όμως διάβασα τα παραπάνω που σου είπα και έτσι ηρέμησα... Περιμένουμε φωτογραφίες!
  5. snake17

snake17 New Member

oi fotografies

loipon edo einai o poumba otan ton eixa protoparei mikroulis k itan olos gkri m kafe ena skouro genika xromataki..
    k edo einai mia prosfati (sorry gia tin 8oloura alla dn ka8otan se ena meros olo etrexe :p )
  6. snake17

snake17 New Member

endiaferon auto pou les k dn to i3era gia na po tin ali8eia :D
    mallon ennoeis 8ermopli3ia k oxi ilektropli3ia etsi ? :S
    isos na einai k auto pantos giati oso k na ta koitao ta gennetika tou organa mou fainetai arsenikos... :)
  7. Brunitsa

Brunitsa Member

Χαχαχα όντως θερμοπληξία εννοούσα!!!!
  8. mitsosD

mitsosD New Member

Εμενα παλι δεν καθονται τα αχριστα να τα αναποδογυρίσω για να τα δω :sifone:
  9. Brunitsa

Brunitsa Member

Παιδιά θα ακουστεί περίεργο αλλά όταν ήταν μικρά εξέταζα το φύλο τους συνεχώς γιατί δεν ήταν εμφανές ακόμα και παρατήρησα πως τα αρσενικά όπως αποδείχθηκε μετα από αυτή την ερασιτεχνικη εξέταση καθόντουσαν σε ένα σημείο σαν ακίνητο αγαλματάκια για πολύ ώρα και όταν τα μετακινούσα με το χέρι μου αυτά έμεναν στο ίδιο σημείο για ώρα πάλι με την ίδια στάση...Σας έχει συμβεί;;
    Last edited: Jan 4, 2011
  10. snake17

snake17 New Member

xaxa sovara?
    dn exo parateirisei tpt tetoio pote vasika :D
    vasika ka8e fora pou ta girizo olo kouniountai gia na figoun k me to pou ta afino kato feugoun siga siga :D
    merikes fores ostoso mou exei tixei na katsoun teleios akinita gia poli ora alla einai epeidi akousan i eidan i mirisan kati :p
    tora gi auto pou les dn nomizo na einai tpt :D
  11. Brunitsa

Brunitsa Member

Μακάρι να μην είναι..!
  12. snake17

snake17 New Member

dn 8a einai vre mn anisixeis alla ama se provlimatizei apla mn ta kaneis etsi ta arsenika allo afou exeis idi ka8orisei to filo tous :)
  13. Brunitsa

Brunitsa Member

Ουυυ ναι....από τότε που ήταν μικρά έχω να τα ελέγξω. Καλέ δεν το έκανα χωρίς λόγο μην παρεξηγηθώ κιόλας αλλά ήταν κάτι αναγκαίο γιατί αλλιώς θα είχα ολόκληρο χαμστεροχωριό!!!!
  14. snake17

snake17 New Member

xaxa nai vre se katalaveno prepei na ta deis polles fores giati an dn to sigourepseis meta trexa gireve :D
  15. Brunitsa

Brunitsa Member

Σωστηηηή!!!
  16. Antigoni87

Antigoni87 New Member

Το αγοράκι μου καθόταν πράγματι ανάποδα στην παλάμη μου και τον χάιδευα στην κοιλίτσα! Δεν το πιστεύω ακόμη πόσο καλόβολος ήταν -ή απλώς αρέσει στα αρσενικά να τα χαϊδεύεις στην κοιλίτσα, αφού κι άλλοι το έχετε παρατηρήσει!
  17. snake17

snake17 New Member

emena ta dika mou dn ka8ontai na ta giriseis anapoda...ok dn to exo propa8isei k para poli gt apo oti eida dn tous poli arese :)
  18. snake17

snake17 New Member

parepiptontos apo tis foto pou evala iparxei kaneis pou na anagnorizei ratsa?
    ibridio i winter white?
  19. Nikaki27

Nikaki27 New Member

ti xrwma einai h koilitsa t?? tha psaksw na s vrw ena link ap mia selida p eixa vrei k elege pws ta ksexwrizeis kapws ap t xrwma p exoun stn perioxh ts koilias :wink5:
  20. Nikaki27

Nikaki27 New Member

Share This Page