Ξαφνικά όλα ΑΝΩ-ΚΑΤΩ...

Discussion in 'Απορίες' started by stalitsa, Nov 20, 2008.

1. stalitsa

stalitsa New Member

Κατ' αρχήν να σας χαιρετήσω και κατά δεύτερον να ευχαριστήσω προκαταβολικά όσους θα μπορέσουν να με βοηθήσουν.
    Έχω αποκτήσει ένα κουτάβακι θυληκό περίπου 2,5-3 μηνών και ράτσα κατά προσέγγιση σφουγγαρίστρα :)
    Όλα πήγαιναν καλά δλδ λίγο κλάμα όταν την έβαζα για ύπνο (την απομονώνω στη κουζίνα που είναι το κρεβάτι της) και μετά ησυχία... νάνι. Το πρωϊ έβρισκα "εκπλήξεις" πάνω στις εφημερίδες που της βάζω, το ίδιο γινόταν και όταν γύριζα από τη δουλειά, τις τελευταίες 2-3 ημέρες όμως όταν γυρνάω από το γραφείο τα βρίσκω όλα άνω κάτω... αλλού το κρέβατι, αλλού τα τσίσα και τα κακά... ΓΙΑΤΙ? Σαν περισσότερες πληροφορίες να σας πώ πως ζώ μόνη μου και πριν είχα ένα ημίαιμο λυκόσκυλο περίπου 13 χρόνια αλλά το είχα υιοθετήσει ενήλικο και όπως καταλαβαίνεται πρώτη φορά μεγαλώνω κουτάβι. Επίσης να αναφέρω πως όταν φεύγω για την εργασία μου απουσιάζω 8,5 ώρες μαζί με το πήγαινε έλα και της αφήνω πάντα παιχνίδια και μασουλητήρια. Όταν φεύγω κάθομαι πίσω από την πόρτα και δεν ακούω τίποτα, όταν γύρναγα -πριν αρχίσει το άνω κάτω- την έβρισκα να κοιμάται στο καλάθι της. Τί να κάνω??? Δεν μπορώ να τη μαλώνω όταν γυρνάω και βρίσκω αυτά τα χάλια γιατί μάλλον δεν θα καταλαβαίνει γιατί τι μαλώνω αλλά δεν θέλω και να παγιωθεί αυτή η κατάσταση, δλδ "μεθαυριο" που θα την αφήνω χωρίς περιορισμό θα βρίσκω όλο το σπίτι άνω-κάτω? :rolleyes:
    'Οταν είμαι στο σπίτι είναι κυρία... παίζει με τα παιχνίδια της, μου ζητάει αγκαλιά για χάδια και τρέχει πανικόβλητη για να προλάβει τα τσισα και τα κακά στη βεράντα :lol: έχει πολύ πλάκα!!!
    Επίσης να αναφέρω πως ο περιορισμός στη κουζίνα έχει γίνει με κούτες γιατί είναι ενιαίος ο χώρος με το σαλόνι, μήπως υπάρχει καμιά καλύτερη ιδέα :idea: ... Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω κλουβί γιατί είναι πολλές οι ώρες που λείπω.
    Ζητώ συγγνώμη αν έγραψα πααάρα πολλά.
    Και πάλι ευχαριστώ.
  2. kyveli

kyveli New Member

Καλώς όρισες στο φόρουμ.
    Θα μπορούσες αν υπάρχει κάποιο άνοιγμα σαν πόρτα να βάλεις παιδικό πορτάκι-καγκελάκι. Αν πάλι έχεις κάποιο πάσο που χωρίζει την κουζίνα και με κούτες κλείνεις το υπόλοιπο άνοιγμα ώστε να δημιουργήσεις έναν "κλειστό χώρο" τότε... νομίζω πως το crate θα σε βοηθήσει.
    Διάβασε αυτό εδώ, νομίζω θα σε βοηθήσει : http://www.happypuppy.gr/crate-training.html

Πιστεύω όμως ότι τα κάνει άνω κάτω από βαρεμάρα... Ίσως αν την πήγαινες μία αρκετά μεγαλούτσικη βόλτα για την ηλικία της πριν φύγεις το πρωί, τότε να έβγαζε κάποια απο΄την ενέργειά της και να ήταν πιο κουρασμένη και ήρεμη. Ο δικός μου ο κοπροπιφπίφης μου διέλυε το σπίτι μέχρι την ηλικία των 6-7 μηνών. Δε θέλω να σε προετοιμάσω για τα χειρότερα, πιστεύω ότι τότε δεν είχα την ίδια "σκυλοεκπαίδευση" που έχω τώρα. Αλλά γενικά υπάρχουν σκυλιά διαφόρων επιπέδων ενέργειας. Ο δικός μου είχε και έχει άπλετη. Ίσως και η δικιά σου.
    Επίσης, δεν είναι καθόλου νωρίς να της αρχίσεις λίγη εκπαίδευση με κλίκερ, που θα την κουράζει πνευματικά και μερικές φορές είναι πιο πολύ και από τη σωματική κούραση. βασικές εντολές "κάτσε", "έλα", "ξάπλωσε" μπορεί να τις μάθει. Θα το διασκεδάσεις πολύ, και αρκεί κανά 5λεπτο την ημέρα, ή όποτε έχεις χρόνο. Θα δεθείς και πιο πολύ με το σκυλί και θα περνάς δημιουργικό χρόνο μαζί του.
  3. stalitsa

stalitsa New Member

Ευχαριστώ πολύ Kyveli,
    αυτό με τα κακγελάκια μου φαίνεται πολύ πρακτικό φαντάζομαι ότι θα το βρώ εύκολα σε καταστήματα για κατοικίδια... εεε? anyway... θα ψάξω να το προμηθευτώ.
    Και έχεις δίκιο από την ανία της τα κάνει άνω-κάτω αλλά... πρώτον δεν μπορούμε να βγούμε ακόμα βόλτα, δεν με αφήνει ο γιατρός είμαστε στην περίοδο του εμβολιασμού και δεύτερον γιατί κάνει τα κακά και τα τσίσα αλλού... αφού τα έκανε όλα στην εφημερίδα (να εξηγήσω ότι στρώνω 6 φύλλα εφημερίδας-μεγάλη κουζίνα). Τώρα βρίσκω το κρεβάτι της τραβηγμένο και στη θέση του λιμνούλες...!!! Καμιά εξήγηση?
  4. kyveli

kyveli New Member

Κοίτα, πολλά κουτάβια, ή και σκυλιά μεγαλύτερης ηλικίας, πέρα από τη βαρεμάρα, κάνουν ζημιές για να αποσπούν την προσοχή μας. Ακόμη και το μάλωμα είναι για αυτά προσοχή, ότι αφιερώνεις λίγο χρονο σε αυτό, έστω και αν αυτό είναι να το μαλώσεις.
    Παρόλο που δε μπορείτε να βγείτε βολτούλα μέχρι να κάνει τα εμβολιάκια της, μπορείς να της δημιουργήσεις δραστηριότητες μέσα στο σπίτι. Παίξε μαζί της με κάποιος μπαλάκι που θα της το πετάξεις, με κάτι που θα την κάνεις να κυνηγήσει, να της κρύψεις κάτι και να το ψάξει, να την χαρχαλέψεις λίγο (κυνηγηθείτε, "γουτσουγουτσιάσματα" κάθε είδους δλδ όπου θα βάλει ενέργεια). Δοκίμασε και clicker training, ίστεψέ με κάνει θαύματα, θα το περιμένει το σκυλί σου πώς και πώς! Επίσης, θα μπορούσες να της αγοράσεις κάποιο κόκκαλο να έχει να μασουλάει, ή ακόμη καλύτερα, αφου ούτως ή άλλως στρώνεις χαρτιά κάτω, μπορείς να πάρεις από έναν χασάπη ένα μεγάλο μοσχαρίσιο κόκκαλο ΩΜΟ (ναι καλά διάβασες, ΩΜΟ) και να της το δώσεις. Όχι τόσο τεράστιο ώστε να μη μπορεί να το πιάσει καθόλου, αλλά όχι και πολύ μικρό. Μπορείς να ζητήσεις και να στο κόψουν, καθότι στα χασάπικα (αν είναι σούπερ μάρκετ, κάποια ώρα που δεν έχουν πολύ κόσμο) έχουν πριόνι ηλεκτρικό για τα κόκκαλα, και δεν υπάρχει πρόβλημα. (ΟΧΙ μικρά κομματάκια φυσικά). Θα αποασχοληθεί κανά δύο μέρες (μην το αφήσεις να χαλάσει, μετά από κανά διήμερο πέτα το και δώσε άλλο), και καλό της κάνει και στο ωμό ΔΕ θα σπάσουν ακίδες που μπορούν να της κάνουν κακό.
    Αν έχεις ταράτσα, ή μεγάλο μπαλκόνι, αυλή, με μπάλα μπορείτε να παίξετε τέλεια, ή κάποιο σκοινί να τραβολογάει... Το σκυλάκι σου πιστεύω ότι βαριέται γενικώς... :)
  5. stalitsa

stalitsa New Member

o.k.
    Πάντως από εχθές σταμάτησε η ανακατωσούρα.
    Να διευκρινήσω πάλι ότι τα χάλια τα έκανε όταν έφευγα για το γραφείο...
    και από την ώρα που γυρνάω στο σπίτι μέχρι να κοιμηθώ ασχολούμε μόνο μαζί της.
    Όταν λείπω της αφήνω παιχνίδια (τα οποία τα αλλάζω κιολας για να μην βαριέται) και κόκκαλα...
    αλλά θα δοκιμάσω και το ωμό που μου λες.
    Σ' ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σου.

Share This Page