Υγρό από τη μύτη

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by fwteinh, Jul 30, 2007.

1. fwteinh

fwteinh New Member

προκειται για εναν αδεσποτο που ειδα να βγαζει υγρακι σαν πυον απο τη μυτη!εχει καποιος ιδεα περι τινος προκειται?παρατηρησα πως ο συγκεκριμενος σκυλος δεν αναπνεει και τοσο ευκολα οσο οι αλλοι!οταν ειχε ο ελβις καρκινο εβγαζε αιματακι απο τη μυτη αλλα πυον...δεν εχω ξαναδει!
  2. Marianthy

Marianthy New Member

Γενικά, ο γιατρός μου έχει πει, για τις γάτες τουλάχιστον, οτι αν το συναχι περάσει σε μυξούλες που δεν είναι καθαρές (και από την περιγραφή σου δεν είναι απλά μύξες) πιθανότατα χρειάζεται αντιβίωση. Υπάρχουν νομίζω διάφορες λοιμώξεις του αναπνευστικού, μην πηγαίνει κατευθείαν το μυαλό σου σε καρκίνους. :)
  3. Marin

Marin Administrator

Re: Υγρο απο τη μυτη

Ειναι κουταβι? Αν ναι, εχει κανει εμβολιο μορβας?
  4. Sofia

Sofia New Member

Πυον απο την μυτη βγαινει και οταν το σκυλι εχει kennel cough και οταν εχει απλο κρυωμα.
    Το πυον στην καλυτερη περιπτωση ειναι ασπρο και οταν το σκυλι ειναι πιο σοβαρα μπορει να ειναι πρασινο.
  5. fwteinh

fwteinh New Member

ειναι αδεσποτος περιπου 5 χρονων.δεν πρεπει να εχει κανει καθολου εμβολια!εβγαζε καφετοειδες υγρο
  6. Marianthy

Marianthy New Member

Το καφέ ίσως να δείχνει και παρουσία αίματος, όχι φρέσκο... Δεν μπορείς να ξέρεις αν δεν το δει γιατρός. Σίγουρα δεν είναι κάτι απλό.
  7. fwteinh

fwteinh New Member

αυτος θα παει τη βολτα του μετα τις διακοπες στο γιατρο διοτι το μπατζετ δεν δινει εγκριση προς το παρον
  8. gikkat

gikkat New Member

σίγουρα δεν είναι αίμα???
    χωρίς να είμαι σίγουρη έχω την εντύπωση ότι το αίμα από τη μύτη είναι δείγμα ερλιχίωσης (διορθώστε μεεεεεεεε!!! Μαρίνα???)
  9. fwteinh

fwteinh New Member

και καρκινου! :( !!λεω να δωσω σε ολα θεραπεια ερλιχιωσης γιατι οταν τα βρηκα ηταν μεσα στο τσιμπουρι.
  10. Sofia

Sofia New Member

To αιμα στη μυτη μεταξυ των αλλων ειναι ενδειξη και για καλαζαρ.Πυον η αιμα ειναι? :?
  11. fwteinh

fwteinh New Member

σαν πυον ειναι και φαινεται να δυσκολευεται στην αναπνοη του!θα τον παω τελη αυγουστου γιατρο να δω.μαυρο φιδι που με εφαγε αν εχει καλαζαρ, δεν μπορω να του κανω θεραπεια οσο και να θελω
  12. Marianthy

Marianthy New Member

Δεν μπορεί να είναι και πύον και να έχει και αίμα? Το σίγουρο είναι οτι θα χρειαστείς γιατρό... :?
  13. fwteinh

fwteinh New Member

λοιπον ο σκυλος αυτος πριν κανα μηνα εβγαζε και αιμα απο τη μυτη.τονιζω καλαζαρ δεν εχει μονο ερλειχια σε αρχικο σταδιο.του εδωσα αντιβιωση του εκανα κ την πρωτη ενεση αλλα δυσκολευεται πολυ στην αναπνοη του , φαινεται να αναπνεει μονο απο το στομα του δηλαδη καποιες στιγμες.τα πνευμονια η γιατρος τα ακουσε καλα.μπορει ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ να μου πει πως εξηγειται αυτο και αν υπαρχει περιπτωση να οφειλεται σε κατι αλλο περα απο την ερλειχια?

ευχαριστω

Share This Page