Υπόστρωμα - Bedding

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by alucard, Feb 21, 2011.

1. alucard

alucard Member

Για υπόστρωμα στο κλουβάκι του μικρού μου βάζω αυτό:

http://www.chipsi-streu.de/Chipsi_englisch/produktε/produkte_chipsi_plus.shtml

Χρησιμοποιεί/χρησιμοποιούσε κανένας άλλος το ίδιο? Πως σας φαίνεται? Έμας μας έχει βολέψει αρκετά...

Εσείς πιο χρησιμοποιείται για το κουνελάκι σας? :)

ps. Το ίδιο χρησιμοποιώ και για την τουαλετίτσα του...
  2. Φοιβος&Me

Φοιβος&Me New Member

ΠΟΙΟ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ?

Εγώ βάζω κόκκους πεπιεσμένου ξύλου.
    Θα σου γράψω κάτι που έχω πεί και σε άλλο site:

"Οι πεπιεσμενοι κόκκοι ξυλου γενικα δε στοιχιζουν πανω απο 10€ τα 10 λιτρα εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων.. Η καλυτερη μαρκα στην αγορα η cat's best universal εχει 8€. Και αν το pet shop που επισκεπτεσθε δεν εχει ζητηστε του να παραγγειλετε ενα οποιασδηποτε μαρκας.
    Και πιστεψτε με ειναι πολλοι οικονομικοτεροι του πριονιδιου όπου το κιλό στοιχίζει απο 2 έως 3 ευρω.
    Επιπλέον, οσον αφορα τους κοκκους, μπορεις να αντικαθιστας μονο εκεινους που εχουν γινει σκονη και να αφηνεις τους αλλους στη θεση τους κατι που δε γινεται να γινει με το πριονιδι.

Υπαρχουν πριονιδια που προερχονται απο ξυλο ή έχουν άρωμα που ειναι βλαβερο για κουνελια.

Οι κοκκοι, αν και δεν εχουν αρωμα, απορροφουν τις δυσαρεστες οσμες (σα διαφημισει αποσμητικου μου ακουγεται αυτο χαχα).
    Ανακεφαλαιώνοντας λοιπον, δε βλέπω κανενα λόγο κάποιος να προτιμά πριονίδι από κοκκους, ΕΚΤΟΣ απο εκεινους που το βρίσκουν πολύ ακριβά ή και καθόλου!
    Δες σε αυτό το online pet shop δώ: http://www.onlinepetshop.gr/product.php?id=2700&cat=53
    (η φωτο δεν ανταποκρινεται 100% στην πραγματικοτητα, δειτε τα στοιχεία δεξιά)

δες και εδώ: http://mybunny.ning.com/forum/topics/ypostroma-k-ygeia?xg_source=activity
    Last edited: Feb 21, 2011
  3. eleos2

eleos2 New Member

εγώ έπαιρνα στην αρχή κόκκους ξύλου και μετά για οικονομικούς λόγους το γύρισα στο πριονίδι, τώρα όμως που θέλω να της βάζω κόκκους γιατί γεμίζει ο τόπος πριονίδια δεν γουστάρει και τα κανει απ' έξω, μήπως έχετε καμιά ιδέα τι να κάνω?
  4. Φοιβος&Me

Φοιβος&Me New Member

Μαλλον ενηλικιωθηκε το κουνελακι σου...
    Πρεπει να το εκπαιδευσεις να μην τα κανει εκτος κλουβιου. Μολις παει να τα κανει κατευθειαν κλουβι στην τουαλετα του!
  5. nessa

nessa New Member

Εγώ δυστυχώς δεν έχω κουνελάκι κ δε μπορώ να σε βοηθήσω από προσωπική πείρα. Είχα δει όμως ένα άρθρο που νομίζω θα σε βοηθήσει (αν επιτρέπονται τα links από άλλα sites): http://mybunny.ning.com/litter_training
    Ελπίζω να σου κάνει αυτή η πληροφορία! :)
  6. eleos2

eleos2 New Member

την εχω ελεύθερη και μέσα στο κλουβί της έχω βάλει ένα χαλάκι δεν έχω πριονίδι και η τουαλέτα ειναι σε ξεχωριστό μέρος, απλά οταν της αλλάζω υπόστρωμα τουαλέτας(απο πριονίδι σε κόκκους) πάει και τα κάνει έξω ακριβώς δίπλα απο την τουαλέτα της. εχω προσπαθήσει και να τα αναμίξω μπας και αλλα δεν.... με το πριονίδι γεμίζει ο τόπος και δεν γίνεται.
    ευχαριστώ nessa μου αλλά το θέμα ειναι οτι έχει πρόβλημα με το υπόστρωμα, όταν ειναι κόκκοι τα κάνει έξω όταν ειναι πριονίδι μεσα... άβυσσος η ψυχή του κουνελιού
    Last edited: Feb 22, 2011
  7. nessa

nessa New Member

χαχαχαχαχα!! άμα γνωρίσεις τα chins θα λατρέψεις περισσότερο το κουνελάκι σου κ θα σου φαίνεται μια χαρά φυσιολογικότατο! :p χαχαχαχαχα!!!
    Τότε μήπως απλά θέλει χρόνο να συνηθίσει το νέο υπόστρωμα? Τι να πω.... :/
  8. Φοιβος&Me

Φοιβος&Me New Member

Μάλλον έχει συνδέσει τη μυρωδιά του πριονιδιού με την τουαλέτα.
    Δοκίμασε να βάλεις μια λεπτή στρώση πριονιδιού και απο πανω κόκκους ωστε να μην τα πεταει απεξω και δες τι θα κανει!
    Πάντως κι εμενα του δικου μου τον μπερδεψαν οι κοκκοι και πλεον κανει κακακια εκτος τουαλετας - μεσα στο κλουβι.
  9. kate9

kate9 Member

Συμφωνώ με Φοιβος&me, βάζε λίγους κόκκους σταδιακά αυξάνοντάς τους μπας και συνηθίσει! Επίσης υπάρχει και πριονίδι ανάμεικτο με φλούδες δέντρου, αυτό κάνει πολύ λιγότερη βρωμιά γιατί είναι φλούδες πριονίδι κι όχι πολύ ψιλό.
    Πάντως ίσως δεν συνηθίσει ποτέ την αλλαγή. Εχουν κι αυτά τις επιλογές τους που για ορισμένους λόγους(ακατανόητους ανθρωπίνως) δεν αλλάζουν με τίποτα! Ο Μπουμπούκης από την ώρα που μπήκε σπίτι μας διάλεξε να κάθεται πάντα μπροστά απ'το τζάκι όταν είναι ελεύθερος, αυτό δεν το αλλάζει ούτε όταν καιει φωτιά, αυτός εκεί!!!!αμετακίνητος στο χαλάκι :)
  10. eleos2

eleos2 New Member

ευχαριστώ πολυ παιδιά, το εχω δοκιμάσει με την ανάμιξη αλλα πάλι έξω τα κάνει, θα το ξαναδοκιμάσω πάντως με περισσότερη πίεση και ο θεός βοηθός, αν δεν πιάσει θα πάρω καινούργια σφουγγαρίστρα :lol:
    nessa τι ειναι τα chins????
  11. alucard

alucard Member

chins είναι συντομογραφία για το chinchilla... :)
  12. eleos2

eleos2 New Member

ααα δεν το ήξερα! ευχαριστώ alucard. ειναι τόσο δύστροπα?
  13. alucard

alucard Member

από την κολλητή μου που έχει και το έχω δει είναι λιγάκι :) αλλά έχουν πολύ πλάκα!!! η κολλητή μου μου είπε ότι δεν τους αρέσουν τα χάδια γιατί δεν θέλουν να τους λερώνεις την γούνα :)
  14. eleos2

eleos2 New Member

α καλά αυτό το έχει κι δικιά μου μόλις την χαϊδέψω πάει μετά και γλύφεται. πάντως ειναι πολύ περίεργα σαν ράτσα (τα χαρακτηριστικά τους εννοώ)
  15. nessa

nessa New Member

Χαχαχαχα! Σου απάντησε ο/η alucard για τη συντομογραφία...
    Όχι, δεν είναι δύστροπα. Απλά είναι ώρες-ώρες ακατανόητα (για τον άνθρωπο φυσικά). Έχουν πλήρως ανεπτυγμένη προσωπικότητα κ αυτό είναι που τα κάνει σε μας περίεργα. Δεν το έχουμε συνηθίσει στα ζώα βλέπεις.... ;)
    Απλά έχουν "άποψη" που λέμε, διαλέγουν, έχουν "θέλω".....
    Κ όχι δεν ισχύει αυτό για τα χάδια. Τα περισσότερα, ακόμα κ αν δε γουστάρουν αγκαλιές κ τέτοια (που υπάρχουν κ μερικά με τέτοιο χαρακτήρα) με τα χάδια εξοικειώνονται πάρα πολύ κ μάλιστα έχουν σημεία που τους αρέσει πάρα πολύ να τα χαϊδεύεις!... :D
    Τεσπα.. φτάνει η παρένθεση κ η διαφήμιση για τα τσιντσιλάκια!... χαχαχαχαχαχαχα
  16. yianna

yianna New Member

εγώ για υπόστρωμα χρησιμοποιώ κομμάτια υφάσματος απο παλιά ρούχα!καθε 2 μέρες τα αλλάζω και έτσι δεν έχω πριονίδια και τέτοια στο σπίτι.Το μόνο κακό με την δικιά μου είναι ότι η μια απο τισ δυο τουαλέτες τισ είναι επάνω στον καναπέ!
  17. kate9

kate9 Member

yianna, είναι απίθανη η κουνελίτσα σου :) :) α, τη σκατούλα :)
  18. egw vazw kt san ammo g troktika...einai ftino kai diarkei mia vdomada xwris na muizei tpt
  19. alucard

alucard Member

η άμμος δεν τη κάνει να φτερνίζεται? δεν της δημιουργεί κανένα πρόβλημα?
    yianna μου μήπως η κουνελίτσα σου διάλεξε τον καναπέ λόγο υφάσματος? συνδύασε μήπως το ύφασμα της τουαλέτας με αυτό του καναπέ?
  20. merikes fores odws ftarnizetai...alla latreuei na tn skauei :)

Share This Page