zeugaronei kanis ta Cockatiel???

Discussion in 'Τσίου - Σχετικά με τα πτηνά' started by wind-sa, Feb 24, 2008.

1. wind-sa

wind-sa New Member

Ti xreazete na exo gia na zeugarosun ta 2 cockatiel? An zeugaronei kaneis peite mou gia ta morakia...posa sinithos vgenoun? 3-6?
    ....kai tha ithela na agorazo ena poli mikro Cockatiel 45 imeron peripou...
  2. kokacy10

kokacy10 New Member

Γειά σου wind-sa και καλοσώρισες στο φόρουμ. Όσον αφορά το θέμω με τα κοκατήλ και το πως ζευγαρώνουν παρόλο που έχω κοκατίλ δεν ξέρω. Ακόμα δεν έχω βρεί τον εκλεκτό για την κυρία και δεν ξέρω και πολλά στο ζευγάρομα. Όμως ξέρω τα κοκατήλ γεννούν περίπουψ 3 παιδιά συνήθως όμως μπορεί να έρθουν και παραπάνο. Τώρα για 6 είναι αρκετά μεγάλος αριθμός για κοκατήλ. Από την εμπειρία μου τα μόνα πουλιά που γεννούν 6 μικρά είναι τα λαβμπερτς, τα ζεμμπράκια και σπάνια τα καναρίνια. Όμως μην ανησχυχείς θα ρωτήσω έναν φίλο μου που έίχε και ξέρει και θα σου πω.
  3. christinaa

christinaa New Member

egw zevgarwna kokatila alla epidi paraekenan to ekopsa to athlima.
    kanoun 3-5 mwra ti fora kai gennane 2 fores to xrono me 3 analoga ksekinane apo flevari kai den stamatane.
    ta mwra einai asxima alla exoun plaka, kai kanoun sa fidia an nisoun kindino konta sti fwlia. mporeis na ta pianeis kai na na ta pareis apo ti fwlia akoma kai na ta megaloseis esu me surigga kai eidiko fagito kai ginonte imera alla thelei diarki parakolouthisi, kathe 3 wres fagito kai na einai sta zesta..
    pantos den tha to sunistousa na zevgaroseis giati egw apo 2 eftasa sta 12 kai kanoun tromeri fasaria gia pniksimo einai.
  4. maria_ns

maria_ns New Member

ΘΕΛΩ ΘΕΛΩ ΘΕΛΩ!!ΣΤΕΙΛΕ Κ ΕΔΩ ΚΑΝΕΝΑ!!
  5. david68

david68 New Member

Δεν κάνει για σένα φωνάζουν πολύ αυτά τα πανέμορφα πλάσματα γιατί να βρεθούν αβοήθητα σε ένα περιβάλλον που δεν γνωρίζουν;
  6. Debby

Debby New Member

μακαρι να ειχα ολοκληρο κοπαδι απο κοκατιλ και ας φωναζουν οσο θελουν!με τρελαινουν αυτοι οι παπαγαλοι! :-D
  7. maria_ns

maria_ns New Member

τόσα ξέρεις, τόσα λες my friend...
  8. Debby

Debby New Member

πραγματικα φωναζουν πολυ!!
  9. maria_ns

maria_ns New Member

ναι φωνάζουν απίστευτα. αλλά αυτό είναι το τελευταίο...
  10. Debby

Debby New Member

πως ειναι το τελεταιο...αφου τον αλλο τον αφησες γι αυτο τον λογο!
  11. maria_ns

maria_ns New Member

για πλάκα το είπα...πω πω. πέσατε όλοι να με φάτε. 1 χρόνο που φώναζε κάθε μέρα, γιατί δε τον άφησα πιο νωρίς?
  12. wind-sa

wind-sa New Member

Tuxerouuuuuuula!!!! Daksi...sumfono ta12 poulia prepei na einai tromeri fasaria...alla einai sketi glika na ksereis oti pirane ena komati tis keadias sou...kate poulaki.... Ki ego thelo na zeugarono to diko mou Riki...alla skeftome an tha mou genisoun 6 mikra, tha mporeso na ta doso se kapion h tha erotefto kai na ta afiso? ,....... alla ki sto spiti me 8 poulia den ksero poso aneta tha eimai.... :) Tha sas kaleso na me voithisete ;))))
  13. kokoraki

kokoraki New Member

είχα ένα ring neck γαλάζιο αλλά μου έφυγε :( :( έψαξα να τον βρω αλλά πουθενά
    :( :( έχει κανένα εξάμηνο που έφυγε κι ακόμα με τρώει το μαράζι...δεν ήταν ήμερος αλλά είχε τη γοητεία του! όταν του μιλούσα με κοιτούσε λοξά, όπως κάνουν όταν ακούνε κάτι προσεχτικά και με παρατηρούσε εντονα όταν ήμουν κοντά του...τον είχα 4 χρόνια, ήταν ήδη 2 χρονών όταν μου τον χάρισαν..δυστυχώς ξέχασα μια μέρα ανοιχτό το παραθύρι και γειά σας :( :(

κ για να σταματήσω τα δακρύβρεχτα, σκέπτομαι να αποκτήσω παπαγάλο και συγκεκριμένα κοκατίλ. έχουν διαφορά στη φροντίδα με αυτό που είχα? είναι δυνατόν αν το πάρω από εκτροφέα να μπορώ να το εξημερώσω κ να το εκπαιδεύσω? ο εκτροφέας έμαθα τα ταίζει στο χέρι και τα δίνει όταν αρχίσουν να τρώνε ξηρά τροφή.

ευχαριστώ εκ των προτέρων!
  14. kokacy10

kokacy10 New Member

Σίγουρα έχουν κάποια διαφορά. Τα κοκατήλ μπορείς να τα εξημερώσεις εύκολα όμως και δύσκολα. Ε΄πίσης τα κοκατήλ κάνουν φασαρία. Πάντως η δική μου είναι αφασία :)
  15. christinaa

christinaa New Member

emena apo tous 12 enas krazei tragoudaei upotithete prospathei na mimithei ta kanarinia alla pou. kai arxizei stis 5 to prwi meta skaei kai meta tis 9 arxizei pali. aneta ton egderna afton.
    wraiei einai alla oxi polu megalos plithismos.
    den tha mporeis na ta dwseis giati tha einai ta prwta sou meta tha einai ta deftera sou kai paei legontas. \
    egw enas logos pou den edwsa kanenan einai oti den kseroun na ta prosexoun kai ta vasanizoun.kai protimisa na ta kratisw egw kai na kserw oti tha zoune kala.
    episeis na exete sto nou sas oti zoun 50 xronia. ateleioto to martirio :p (plaka kanw enoeite)
  16. Myriam

Myriam New Member

Γεια σας κι απο μένα!

Σχετικά με το ζευγάρωμα είναι αρκετά δύσκολο απ'ότι ξέρω μιας και θέλουν πολύ ζεστές θερμοκρασίες για να αναπαραχθούν.Πάνω από 30 Βαθμούς. Έτσι ξέρω. Οι δικοί μου είναι αισίως 7 χρονών , ο Figo και η Figoline και δεν τους εχω δει ποτε να κανουν κατι. Το θηλυκο ειδικα ειναι πολύ αυταρχικό και συχνά σκληρο με το αρσενικό. Ναι ναι, κι εδώ η γυναίκα κρατά τα ηνία γερά..
    Συχνά ο δικός μου της σκύβει το κεφάλι για να του καθαρίσει τ απουπουλα στο κεφαλι, κι αυτη τον τσιμπάει συνηθως..
    Όσον αφορα στη φωνή..αφήστε τα..το μεσημερι αν θελω να κοιμηθώ πρέπει ν ασκεπαστούν για λίγο αλλιώς σηκώνουν στο πόδι όλη τη πολυκατοικία..
  17. wind-sa

wind-sa New Member

Valte fotografies...na ta doume...na ta xeromaste!

Riki-profil

Riki serfarei sto internet
  18. Myriam

Myriam New Member

Wind αυτό είναι ένα κουκλί!!!
    Και φαντάζομαι τον έχεις εξημερώσει πλήρως..
    Εγώ όπως έχω πει σε άλλο θρεντ τα έχω τόσα χρόνια (7) και δεν βγαίνουν ποτέ από το κλουβί, όσες ώρες κι αν είναι ανοιχτό και φυσικά δεν με αφηνουν να τα χαϊδέψω..Με μαλώνουν και κάνουν ότι με τσιμπάνε. Στην πραγματικότητα η θηλυκιά δεν τσιμπάει. Μόνο ο Φίγκο μου που από την αρχή ήταν πολύ αγριος..Φοβόταν ε΄υκολα και όσες ώρες κι αν ασχολήθηκα δεν με εμπιστεύεται. Η άλλη είναι πιο έξυπνη και τσαχπίνα. Αν την είχα μόνη της θα κυκλοφορουσε και θα έκανε κόλπα..
    Λέτε να έκανα μια προσπάθεια ξανά να τα εξημερώσω; Αφού να φανταστείτε πόσο ιδιότροπα είναι δεν μετακομίζουν καν στο καινούργιο τους τεράστιο κλουβί.Τους είχα βάλει και την βέργα να πάνε μεσα και κολλητα τα δυο κλουβια με ανοιχτες διαπλατα τις πορτες και τίποτα :cry:
    Είναι περιπτωσάρα τα δικά μου.Τα λατρεύω όμως! Ξανα φωτογραφία τους: Απο φωτογένεια σκίζουμε, λολ..
  19. wind-sa

wind-sa New Member

Eimai 80% sigouri oti einai 2 arsenika! Pos na zevgarosoun?! Nomizo to kokatil pou einai aristera upologizis gia thiliko? (epidi to allo 100% arseniko)
    To proto poulaki exei poli entona xromata sta mavulakia kai lofio tou kai exei sti oura tou kapoia katamaura poupoula! Den ta exoune ta thilika! Mporis na valis alles fotografies? Oura kai ftera apo mesa? Giati mporei den fenete kala edo...Pantos einai panemorfa!!! Ta laprevo!!! Kouklakia! :)
  20. Myriam

Myriam New Member

Το αριστερο μου το πουλησαν για θηλυκο, και ναι έχεις δικιο ότι είναι πολύ πιθανό να είναι αρσενικό εξαιτίας του έντονου χρώματος στα μάγουλα.
    Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, όσο όμορφα είναι στην όψη τόσο μάγκες είναι στην ουσία! :D

Share This Page