zeugaronei kanis ta Cockatiel???

Discussion in 'Τσίου - Σχετικά με τα πτηνά' started by wind-sa, Feb 24, 2008.

1. wind-sa

wind-sa New Member

Pare tora dio thilika megala kai tha sou kanoun POLAAAAAAA morakia! :D
  2. wind-sa

wind-sa New Member

Xristinaaaaaaaaaaa!!! Exo to thiliko! Gia dose kapoies simvoules parakalo gia zeygaroma! :) To thiliko to exo sxedon ena mina...einai akoma sta diafora klouvia alla se liges meres tha ta vallo mazi...pira kai folia...To mono pou fovame oti exoune diafora sti ilikia...to agori 3 xronin kai to koritsaki parapano apo 5... Tha zeygarosoun? Thelo ki ego 12 Cockatiel! :) Esy kai tora 12 poulakia exeis? Pos einai? Pes mou parakalo kapoia mistika gia na petixo...Vevea exo diavasei poli alla thelo na akouso kai apo sena ti gnomi sou, tin emperia sou...
    Pleaseeeeeeee :D
  3. christinaa

christinaa New Member

Καλησπέρα, εμένα δεν είναι πλέων 12 έχουν λιγοστέψει και δεν βρίσκω την αιτία..
    Πάμε σε ευχάριστα. Όταν τα βάλεις μαζί να τα προσέχεις τις πρώτες μέρες μην τσακωθούν. Τη φωλιά να τη βάλεις μετά από μία βδομάδα, ή αν τους δεις να κάνουν ισορροπία ή αν δεις την θηλυκιά να κάθετε στον πάτο του κλουβιού.
    Αν δεν ζευγαρώσουν βάλε παπαρούνα (σκόνη) που θα βρεις σε pet shop. Θα τους έχεις πολλές βιταμίνες, φρούτα, ασβέστιο και άμμο για πουλιά.
    Τη φωλιά θα την ανοίγεις όσο το δυνατόν λιγότερο όσο έχει αυγά (σχεδόν καθόλου)
    Όταν βγούνε τα μωρά θα πρέπει να καθαρίζεις τη φωλιά γιατί θα είναι γεμάτη ακαθαρσίες εγώ με ένα βαμβάκι την πέρναγα με bedadin όχι πολύ και αρεομένο τον πάτο της. Αφού είχα βγάλει τα μωρά .Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα το πω εκτός και αν έχεις κάποια απορία.
  4. myrietta

myrietta New Member

Γεια σας!!

Είναι το πρώτο μου post αυτό! :D

Λοιπόν εγώ έχω 14 cockatiels! Σε μια φάση είχα 21 αλλά χάρισα μερικά γιατί έκαναν φασαρία και μου έκαναν παρατήρηση οι γείτονες...!! :-x

Μπορούν να γεννήσουν από 3-7 αυγά! Ναι ένα ζευγάρι μου γέννησε 7 μικρά!! :-D Οι γονείς "βράζουν" τα αυγά γύρω στις 25 μέρες.

Η φωλιά δεν πρέπει να είναι πολύ μεγάλη αλλά ούτε πολύ μικρή. Κάπως έτσι πρέπει να είναι http://www.featheringcrestaviary.com/re ... ding-1.jpg αλλά σε αυτή την περίπτωση το μπροστινό άνοιγμα να είναι πιο μικρό!! :p

Φυσικά, όταν γεννηθούν τα μικρά οι γονείς πρέπει να τρώνε φρούτα, σπόρους, κτλ για να ταϊζουν τα μικρά, και να έχουν πάντα φρέσκο νερό!! :)
  5. wind-sa

wind-sa New Member

Euxaristo poli!!!
    Iparxei pithanotita na mi ginoun zeygari? (ligo ilikias, i kati allo)....Ta dika mou einai sxedon ena mina xoria...alla vlepo oti endiaferontai anas gia ton allon...Fovame mipos to thiliko tha ne ligo "krio"...
    Poses fores to xrono vgazoun mikra? Peripou... Iparxoun sigekrimenes mines h opote tous erthi? Mporo na tous afino sto mpalkoni h kalitera na ta vallo sto spiti?
    Mios tzampa anisixo? Afou ksero oti einai 100% arseniko kai thiliko...kai afou exoune kali diatrofi me frouta laxanika polivitamines asvestio k.t.l. na mou kanoun ta mora?

H skoni paparounas pos tin dino?
  6. christinaa

christinaa New Member

valti se ksexoristo mpolaki ligi stin avgouliera gia kanarinia an ksereis. ligi tha valeis alla mono se periptosi pou ta deis kai den kanoun kati mono filiakai agkalitses. alios mi valeis giati tha pirosei o arsenikos kai an den thelei i thilikia tha tsakothoun me asxima apotelesmata.
    uparxei periptosi na min ginoun zevgari alla einai ligo spanio,apo flevari kai meta tha vazeis ti fwlia kai kanoun pweripou 3 gennes mexri kai ton iounio den tha sunistousa na ta afiseis tous upolipous mines tha skazei i thilikia apo to klwsisma me ti zesti.
  7. mary papatheodorou

mary papatheodorou New Member

Kalhspera sas. Legomai Mary kai eime kenouria sto Forum sas. pos boro na anarthso diko mou post gia na enhmero8o sxetika me ta duo mou cockatiels?
    Euxaristo

Share This Page